O Autorech

Tomáš_Belko

Tomáš Belko

Textař, libretista, saxofonista, dlouholetý kreativní ředitel Ogilvy Česká republika. Písňové texty začal psát v devadesátých letech pro skupinu Sto zvířat a dosud nepřestal. Mezitím ale napsal spoustu dalších pro spoustu dalších interpretů nejrůznějších žánrů (od písmene L je to např. Lucie Bílá, Lucie, Laura a její tygři, Lanugo). V roce 2012 vyšel výběr jeho textů v knize Nikdy nic nebylo od nakladatelství Akropolis. Rovněž je autorem řady filmových a divadelních textů a libreta muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky (Hudební divadlo Karlín). Jeho dosud největší projekty jsou libreta k multimediální show o životě A. Vivaldiho Vivaldianno – Město zrcadel, kterou po celém světě vidělo už více než 250 tisíc diváků, a k projektu iMucha, který se co nevidět chystá vyrazit do světa.
Pavel_Brycz

Pavel Brycz

Prozaik, básník a příležitostný scenárista. Pracoval v reklamních agenturách jako copywriter, dnes učí na pražském gymnáziu. Píše pro dospělé i pro děti. Laureát Ceny Jiřího Ortena 1999 za knihu Jsem město, Prix de Bohemia 2005 za komediální rozhlasovou pohádku s písničkami Neberte nám Ptáka Loskutáka, Státní ceny za literaturu 2004 za román Patriarchátu dávno zašlá sláva a Zlaté stuhy IBBY 2011 za dětskou knížku Bílá paní na hlídání. Je autorem dvou večerníčků: Dětský zvěřinec (2008) a Bílá paní na hlídání (2013). V roce 2014 vydal román Muž bez ženy není člověk, v roce 2018 humorný horor pro děti Neboj se, vždyť máš česnek. Příběhy upírobijce a česnektariána Emila se dočkaly dalších čtyř pokračování, posledním dílem je zatím Šelmy se plíží tmou, nikoho nečapnou (2020). Jeho koníčky jsou vaření a šanson.
Lenka Elbe BW

Lenka Elbe

Narodila se v Lounech. Vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, přičemž se zaměřovala především na studium fotografie a sémiotiky. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně jako televizní scenáristka. V roce 2020 debutovala románem Uranova, dějinně-politickou fantasy z prostředí Jáchymova. V roce 2021 za knihu obdržela cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku. Má dceru a žije v Praze.
Oto_Klempíř

Oto Klempíř

Narozen v Kyjově. Marketingový stratég, reklamní kreativec, filmový scenárista, skladatel a hudební textař. Přes dvacet let pracoval na různých pozicích v nadnárodních reklamních agenturách. Je zakládajícím členem kapely J.A.R. a nyní také partnerem komunikační společností Ydeal. Na svém kontě má básnické sbírky Je tu dostatečný počet statečných?, Antiranař a Tali bachtar. Podle jeho scénářů byly natočeny filmy Czech Made Man a Hranaři. V současné době připravuje nové album J.A.R. s pracovním názvem Jezus Kristus Neexistus a spolu s režisérem Davidem Sísem tvoří scénář k připravovanému celovečernímu filmu z prostředí závodních motorek. Má dva syny a žije s rodinou v Praze.
Jakub_Kohák

Jakub Kohák

Narozen v Praze, sparťan, sportovec, filmař, spisovatel, herec. Spolužák z FAMU, Matěj Kopčaj, o něm říkal, že je básník života, což se Jakubovi vždy líbilo a imponovalo. Na svých toulkách životem zažil bezpočet dobrodružství, potkal mnoho lidí a viděl spoustu zajímavostí. Zbytek života hodlá strávit v ústraní....podaří se mu to?
Iva_Hadj_Moussa

Iva Hadj Moussa

Narodila se v Písku, vyrostla v malé jihočeské vesnici Božetice. Vystudovala psychologii na MU v Brně, poté krátce pracovala v pedagogicko-psychologické poradně a v dopravním výzkumu. Živí se jako reklamní textařka, přispívá články a fejetony do časopisů Marianne a Vlasta. Píše knížky (poslední román se jmenuje Démon ze sídliště), je autorkou večerníčku Nejmenší slon na světě. Na Facebooku má stránku kreslených vtipů s názvem Iva k smíchu, hrála v internetovém seriálu Šéfová. Miluje přírodu, psy a muziku, především hard rock a metal. S manželem a synem žije v pražských Dejvicích, takže ve Stromovce je jako doma.
PS2021_PanVajicko_ikony3

Franz Robot

Digitální spisovatel je projekt z oblasti umělé inteligence vytvořený Honzou Tylem ze společností Alpha Industris a Premier AI. Ke generování textu používá jednak pokročilou skupinu modelů GPT-3 od OpenAI a za druhé vlastní algoritmus založený na deep tree algorithm. Obrovská umělá neuronová sít s miliardami parametrů trénovaných na gigabajtech textu dokáže vygenerovat zajímavý příběh prakticky na jakékoliv téma. Komplementární projekt digitální malíř pak dokáže na základě textu povídky příběh ilustrovat.
Sobek

Pavel Sobek

Narodil se v Opavě, přes Ostravu, Hradec nad Moravicí, Přáslavice a Prahu se přesunul do Roztok, kde momentálně žije a pracuje. Vydal tři básnické sbírky: Sbírka milostných dásní, Princové jsou na koksu a Za nocí. Funguje pod značkou textar.cz a vytváří komunikační koncepty nebo píše scénáře reklamních spotů pro ziskovky i neziskovky. Je držitelem ocenění Best of the Best pro nejlepšího reklamního textaře roku 2007. Je členem českého Art Directors Clubu, Creative Copywriters Clubu a spolku Nelež. Hraje v kapele Zed Jones. Jednou v pondělí ráno si usmyslel, že dá dohromady knížku povídek od lidí ze světa kolem reklamy, kterou právě držíte v ruce.
Ondřej_Souček

Ondřej Souček

Byl doslova vyvrhnut do světa během legendární sněhové vánice v dubnu 1977, kdy atmosférický tlak spadl o 46 hPa na 966 hPa a budoucí matky způsobily naprostý kolaps porodního oddělení v nemocnici Motol. Reklamu střídavě nenávidí a miluje podle toho, jestli má, či nemá dobře placenou zakázku. Píše, radí, učí a to ho živí. Je bývalým třetím místopředsedou čtenářského swingers klubu Ohanbí a během své literární kariéry stačil napsat jednu knihu jménem Třicet vteřin, kterou vydalo nakladatelství Lidové noviny jako své poslední beletristické dílo (ever). Žije v Praze na levém břehu Vltavy a pohybuje se na lince Střešovice–Dejvice–Letná.
JitkaBretSrbova_by_DirkSkiba

Jitka Bret Srbová

Narodila se v Praze. Básnířka, textařka, redaktorka, literární publicistka. Téměř dvacet let strávila v síťových reklamních agenturách na rozmanitých kreativních pozicích. Je členkou Creative Copywriters Club a Art Directors Club Czech Republic. V roce 2019 spoluzaložila Kreativní studio JITRA. Je také editorkou webového literárního magazínu Ravt a od roku 2020 předsedkyní Asociace spisovatelů. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně byly přeloženy do několika evropských jazyků. Žije v Hořovicích.
KAREL_ŠPINDLER_vano

Karel Špindler

Je nezávislý, svobodomyslný textař a tvůrce, Kozoroh a Opice. V reklamě prožil přes třicet let. Vyhrál desítky domácích i zahraničních cen. Byl vyhlášen reklamním textařem desetiletí. Pracoval pro síťové agentury. Založil vlastní reklamní agenturu Ledoborec. Od roku 2005 je trvale na volné noze. Vytváří sochy, objekty, svařuje a maluje obrazy, navrhuje scénografie do divadel, píše vlastní věci. Nepatří do žádného klubu, strany ani spolku. Za své největší úspěchy považuje: vlastníma rukama postavený dům, adopci syna, zasazení desítek stromů a vytvoření názvu dětského kanálu ČT – Déčko, :D. Žije a tvoří na samotě v lese.
Pavel_Tomeš

Pavel Tomeš

Dlouho pracoval jako ideamaker a copywriter, ale pak ho opustily „ty správné emoce“ a nyní se věnuje hlavně stand-up comedy a literární tvorbě. Je autorem sbírek fejetonů Facky z Marsu, Zápisky malého tyranosaura a Tohle lidi hodně berou. V roce 2021 vychází jeho humorný román o smrti Až na ten konec dobrý. Znát ho můžete i z televizních stand-up comedy pořadů Na stojáka a Comedy club.